Jak rozplanować przestrzeń magazynu?

przestrzeń magazynu

Najważniejszym zadaniem, które stoi przed kierownikiem magazynu, jest odpowiednie rozplanowanie przestrzeni magazynowej. Każdy specjalista w teorii świetnie wie, jak umiejscowienie wpływa na przyspieszenie lub zwolnienie procesu logistycznego. Jeśli chce poprawić wydajność pracy magazynu, koniecznie musi zadbać o to, aby teoria miała przełożenie na rzeczywistość.

Jak w takim razie dobrze rozplanować przestrzeń?

W magazynie powinny być odpowiednio wydzielone przestrzenie. Najlepiej, jeśli kierownik magazynu może uczestniczyć w planowaniu hali już na etapie jej budowy. Warto więc zatrudnić go już na etapie tworzenia projektu budowy przestrzeni. Wśród rzeczy, o których trzeba pomyśleć, znajduje się chociażby odpowiednie ulokowanie ścieżek roboczych. To ścieżki, po których poruszają się wózki widłowe. Muszą być one na tyle szerokie, żeby pojazdy bez trudu mogły przemieszczać się po hali.

Kierownik magazynu powinien zadbać o to, aby została wydzielona odpowiednia strefa przyjęć, czyli przestrzeń wokół miejsca wyładunku. Musi być ona dostępna dla pojazdów przywożących załadunek. Druga strefa, która znajduje się w każdym magazynie, to strefa składowania. Powinna być podzielona na specjalne podstrefy: tę, w której przechowuje się produkty długoterminowo oraz tę z produktami krótkoterminowymi. Dodatkowo, w zależności od specyfiki branży, przydaje się przestrzeń administracyjna, obszar socjalny czy miejsce postojowe dla środków transportu.

Napisz komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.*