Głównym zadaniem w pracy kierownika magazynu jest podejmowanie działań, które przyczyniają się do optymalizacji pracy całego działu. Jedną z opcji, która wpływa pozytywnie na przyspieszenie pracy na magazynie, jest automatyzowanie niektórych działań. Zamiana klasycznej formy na komputerową jest jednak sporym wyzwaniem. Jakie kroki może podjąć kierownik, aby uzyskać efekt sprawnie działającego działu?
Jedną z pierwszych rzeczy, które często się automatyzuje, jest przydzielanie towaru do odpowiednich miejsc na podstawie wypracowanego wcześniej algorytmu. W ten sposób można zaoszczędzić wiele czasu na optymalizowaniu ułożenia rzeczy, które przychodzą do magazynu. Komputerowe zarządzanie tym układem pozwala również lepiej zorientować się w tym, gdzie co się znajduje. Stały dostęp do informacji na temat pożądanego ułożenia towaru powoduje, że pracownicy znacznie lepiej radzą sobie z organizacją własnej pracy. Wszystko to przekłada się na efektywniejsze zarządzanie magazynem.
System automatyczny może również zdjąć z kierownika magazynu konieczność decydowania o tym, kiedy ma odbyć się inwentaryzacja. Program taki sam analizuje czy pojawiły się okoliczności, które wymuszają inwentaryzację, czy jeszcze nie jest to niezbędne. Dzięki temu kierownik może skupić się na bardziej strategicznych decyzjach, których nie można powierzyć komputerowi.